Czy można jechać w góry bez swoich pociech? Owszem, można, a nawet – od czasu do czasu – trzeba. Bycie jedynie we dwoje wzmacnia relację, rodzinę i co najważniejsze – pozwala w przyszłości lepiej sprawować swoje rodzicielskie obowiązki. Warto również podkreślić, że wyjazd w góry z dzieciakami nie zawsze jest możliwy i wskazany ze względów bezpieczeństwa.

Dlaczego warto odwiedzać góry bez najmłodszych?

O tym, jak dużym wyzwaniem jest wypad w góry z dziećmi, wie każdy rodzic. Duże, męczące przewyższenia, kamieniste podejścia, a także mnóstwo innych turystów to czynniki, które mogą nie tylko uprzykrzyć odpoczynek, ale też stanowić pewne niebezpieczeństwo dla maluchów. Większość tras i szlaków spacerowych to miejsca, które zdecydowanie nie są wskazane dla dzieci. Ryzyko upadku, poślizgnięcia się, a nawet niewielkiego urazu jest tu zbyt duże. Góry – a zwłaszcza ich wyższe partie – to miejsce zdecydowanie dla osób dorosłych.

Czy to oznacza, że w góry nie wolno chodzić z dziećmi? Owszem, góry to miejsce, które koniecznie powinny one zobaczyć, ale z uwzględnieniem:

  • zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa,

  • wcześniejszego planowania pokonywanych tras,

  • przemierzania niższych partii górskich,

  • wcześniejszego przygotowania fizycznego.

Pamiętajmy, że wypad w góry z dziećmi zawsze wiąże się z ryzykiem zdarzenia lub wypadku. W praktyce oznacza to konieczność angażowania zespołów ratowniczych.

Noclegi w górach a obecność dzieci – o czym warto pamiętać?

Bądźmy szczerzy, nie wszyscy współtowarzysze podróży muszą tolerować obecność dzieci w hotelach, hostelach, kwaterach prywatnych lub schroniskach. W małych obiektach trudno o wypoczynek, gdy dziecko płacze lub krzyczy. Poza tym trzeba pamiętać, że w wielu górskich obiektach noclegowych (zwłaszcza w schroniskach) panuje dość specyficzny klimat. Osoby spacerujące po górskich szlakach mogą szybko opuszczać pomieszczenia, budzić dzieci, a także zaburzać ich naturalny cykl wypoczynku. W praktyce oznacza to brak komfortu zarówno dla samych najmłodszych, jak i dla ich rodziców. Podobnie jest w przypadku nieco większych obiektów noclegowych. Przykładowo Villa Top prowadzi apartamenty dla dorosłych, których oferta jest skierowana wyłącznie dla nich. Ma to na względzie uszanowanie oczekiwań osób, które po prostu chcą odpocząć i cieszyć się niepowtarzalnym klimatem wypoczynku bez dzieci (tak swoich, jak i cudzych).

Czy to oznacza, że wakacje z dziećmi to zły pomysł? Otóż nie! Trzeba jednak pamiętać, że góry to dość specyficzne miejsce, w którym dzieci mogą łatwo ulec wypadkowi. Poza tym trzeba też mieć na względzie komfort własny i innych mieszkańców.

Materiał zewnętrzny