logo
logo
Wszystko co chcecie
wiedzieć o konkursie –
newsy, faq i inne
anons   regulamin   regulamin
2017-10-27
Komunikat Jury XX konkursu

XX konkurs HISTORIA BLISKA został ogłoszony przez Ośrodek KARTA w końcu stycznia 2017 – po raz trzeci w nowej formule organizacyjnej i został skierowany do młodzieży w wieku szkół ponadpodstawowych nie tylko za pośrednictwem szkół, ale także stowarzyszeń, bibliotek, muzeów, archiwów społecznych i innych organizacji oraz inicjatyw nieformalnych. Niezmieniony pozostał podstawowy cel sformułowany w tytule cyklu „Historia bliska – nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana…” , czyli – badanie historii bliskiej, będącej niejako na wyciągnięcie ręki, ale często nieznanej, zapomnianej, nieobecnej w świadomości lokalnej społeczności.

Dodatkowym ukierunkowaniem badań był tym razem jednak tytuł specjalny „Walka, praca, trwanie… Ludzie i czyny dla Niepodległej 1918–2018”. Ogłaszając konkurs w okresie przygotowań do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy konkursu chcieli zachęcić młodzież do pokazania różnych wymiarów walki o własne państwo, a także troski o jego kształt i trwałość, pracy na jego rzecz.

Jury z satysfakcją stwierdza, że temat został zrealizowany w sposób bardzo różnorodny, choć same narodziny II RP były obecne raczej śladowo, w losach pojedynczych osób – uczestników walk I wojny i wojny polsko-bolszewickiej. Wiele prac poświecono natomiast II wojnie – żołnierzom kampanii wrześniowej i tym walczącym poza granicami kraju, Armii Krajowej, różnym oddziałom partyzanckim, ale również tajnemu nauczaniu i postawom niezłomności wobec represji i prześladowań za działalność patriotyczną.

Powojenna rzeczywistość też częściej miała wymiar walki niż budowania: żołnierze podziemia niepodległościowego, walka o polskość, młodzieżowe grupy konspiracyjne, opór Kościoła, opozycja demokratyczna, „Solidarność”, a nawet „walka humorem”, ale jednak także – powstanie samorządu terytorialnego po 1989 roku.

Znacząca liczba prac poświęcona była losom pojedynczych ludzi, którzy często całym swoim życiem dawali dowód, że właśnie walka, praca i trwanie są konieczne w służbie Niepodległej: wybitni nauczyciele, pedagodzy, społecznicy, księża, lekarze – są źródłem dumy dla lokalnych społeczności, choć niekiedy też dopiero czekają na odkrycie i upowszechnienie swojego dzieła.

Dwuetapowe Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

 

                                            Nagroda I − 6000 zł dla Zespołu           

 

Bartosz Jakubowicz, Marcin Kaczanowicz, Eliza Korneluk, Malwina Lewandowska, Benedykt Lewandowski, Katarzyna Uss z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim, za prezentację multimedialną „Związek Ewolucjonistów Wolności, jako przykład młodzieżowej organizacji antykomunistycznej z lat 1944-1956”; opiekunki Joanna Pióro i Maria Witkowska

 

Nagroda II − 4000 zł dla Zespołu

 

Paweł Jochymczyk, Konrad Gałysa, Jakub Szczęśniak, Jakub Barczyk z II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu, za pracę „"Chodziło o kryterium prawdy" działalność duszpasterska i społeczna księdza Zdzisława Wajznera w Sosnowcu w Latach 1978-1986”; opiekunka Olga Soczyńska-Kalarus

 

.Nagrody III − 3000 zł dla Zespołu

 

Karolina Rzeźnik, Natalia Piekarska, Weronika Motak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, za film „Budując Niepodległą Kazimierz Missona (1874-1943)”, pokazujący sylwetkę nauczyciela i dyrektora brzeskiego gimnazjum, aktywisty, społecznika i działacza politycznego, wybitną postać swojej epoki; opiekun dr Piotr Paweł Duda.

 

Katarzyna Kubas, Kamila Ulman, Justyna Bednarska, Anna Gielata z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach, za film „Odbicie "Prawdzica"”, pokazujący działalność partyzantów ze zgrupowania „Łysina” i powstanie Rzeczpospolitej Raciechowickiej; opiekunka Sylwia Faracik.

 

Wyróżnienie I – 2000 zł dla Zespołu

 

Emilia Gliździńska, Rafał Kargol, Jakub Pabijan, Kacper Put z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, za film „Zorza wolności”, opowiadający o żołnierzach Armii Krajowej, działających na terenie ziemi tarnowskiej; opiekun dr Piotr Paweł Duda.

 

Aleksandra Wydra, Małgorzata Mierzwa, Dominika Łakomy, Michał Kędzia z Gimnazjum nr 3 im. Por. Józefa Sarny w Tarnobrzegu, za film „Byłem uczniem tajnych kompletów. Opowieść Rajmunda Aschenbrennera”; opiekunka  Krystyna Ujda.

 

Jan Chraplak, Olgierd Krzyżaniak, Oliwia Kończak z I LO im. Św. Barbary w Chodzieży, za pracę „Irena Krzywoszyńska. Portret ‘Róży’”, pokazujący sylwetkę lekarki, działaczki konspiracyjnej z czasów II wojny, jedynej kobiety w oddziale AK struktur terenowych; opiekunka Agnieszka Ptakowska-Sysło.

 

Nikita Bajluk, Natala Jakubowska, Wioletta Smoliniec, Rodion Urtenkov z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, za audycję radiową „Po 300 latach od "Poczty Królewieckiej". O polskości nad Pregołą”; opiekun Jerzy Necio.

 

 

Wyróżnienie II – komplety książek o wartości 300 zł

dla instytucji sprawujących opiekę nad Zespołami

(10 Zespołów)

 

Krystian Kruszyński, Damian Rembowicz, Jerzy Ignatiew-Poskrobko z VIII LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstok, za pracę  „Dla Biało-Czerwonej i Białej”; opiekun Piotr Liedke.

 

Julia Skoluda, Szymon Kochanek, Maksymilian Polis, Wiktoria Saternus z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem, za pracę „Jerzy Lubos 1905-1974”; lider grupy Maksymilian Polis.

 

Piotr Wieczeński, Kacper Dmitruk, Karol Kowalewski z VIII LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku, za pracę „Obyś żył w ciekawych czasach”; opiekun Piotr Liedke.

 

Katarzyna Sypień, Mateusz Michalec, Marzena Dziedzic z LO im. Marii Skłodowskiej-Curie  w Kołaczycach, za pracę „Franciszek Kołeczek - żołnierz, jeniec, emigrant...”, opiekunka Renata Makara.

 

Dominika Skrzynecka, Iga Maksymczyk, Joanna Galik z V LO im. Jana Heweliusza w Legnicy, za pracę „Rozdzieleni”; opiekunka Joanna Świącik.

 

Natalia Bartkowiak, Klaudia Gruszczyńska, Dominika Telak z Zespołu Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach, za pracę „Powstanie samorządności we Wronkach”, opiekunka Wiesława Araszkiewicz.

 

Oliwia Kasprzyk, Zuzanna Kubiak, Sara Polcyn z I Liceum Ogólnokształcącego im. św. Barbary w Chodzieży, za pracę "Per aspera ad astra", opiekunka Agnieszka Ptakowska-Sysło.

 

Katarzyna Wątor, Paulina Maj, Aleksandra Rajzer z VI Liceum Ogólnokształcącego im Adama Mickiewicza w Krakowie, za pracę „Historia rodziny Wygonów z czasów II wojny światowej”, opiekun Wojciech Rak.

 

Jakub Hałas, Adam Sworacki, Stanisław Barełkowski z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Baranowie, za pracę „Tajemnice Fortu VII”, opiekunka Monika Musiał.

 

Iza Danielewska, Karina Cichowlas, Marta Haziak z Publicznego Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Bądkowie, za pracę „Ród Dzierzbickich herbu Topór z Jaranowa swym życiem, pracą i walką zasłużył się dla tej Małej i Wielkiej Ojczyzny”, opiekun Józef Nowakowski.

 

 

Nagrody dla Opiekunów Zespołów 2000 zł

 

Dr Piotr Paweł Duda z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, za opiekę nad dwiema pracami laureatów konkursu.

 

Joanna Pióro, Maria Witkowska z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim, za wspólną opiekę nad zespołem, którego praca uzyskała I nagrodę.

 

 

 

Warszawa, 27 października 2017

 

 

Jury Finałowe

 

 (-) Zbigniew Gluza

(-) Artur Jóźwik

(-) Iwona Krzysztofek

(-) Jerzy Kochanowski

 (-) Marcin Wilkowski

 

 

2017-10-26
Transmisja online XX edycji konkursu Historia Bliska

Zapraszamy do oglądania nagrania finału XX edycji konkursu Historia Bliska: https://www.youtube.com/watch?v=YzSKixPvsXA

 

...więcej
2017-10-10
Jury XX konkursu zakończyło pracę!

Jury XX konkursu „Historia Bliska” zakończyło pracę. Pełny Komunikat Jury zostanie ogłoszony w czasie uroczystego f...więcej

2017-06-27
Zakończyliśmy przyjmowanie prac na XX konkurs "Historia Bliska"

Drodzy Uczestnicy XX konkursu "Historia Bliska",
w niedzielę 25 czerwca 2017, w okolicach północy zakończyliśmy przyjmowanie prac na nasz konkurs.

Oj, bywało gorąco!!! - Jak to w czerwcową, letnią już i wakacyjną noc, ale także dlatego, że... "przegrzewały się łącza". Nie tylko z powodu tegorocznych, wyjątkowych kłopotów KARTY z serwerami (za co nieustająco przeprasza...więcej

2017-06-13
Jeśli kłopoty z logowaniem i przesłaniem prac na HB-20 - proponujemy...

Szanowni Państwo, Drodzy Uczestnicy Konkursu,
wiemy, że ciągle niektórzy mają kłopoty z logowaniem na nasz portal i przesyłaniem prac (wraz z Metryczkami i Autoprezentacjami).
Prosimy, abyście jednak jeszcze raz spróbowali logowania i przesłania prac. Przypominamy, że teraz termin nadsyłania prac to: 25 czerwca 2017 do pó...więcej

2017-06-02
Uwaga! Przesuwamy termin nadsyłania prac konkursowych - 25 czerwca 2017

Drodzy Uczestnicy XX Konkursu "Historia Bliska",

ze względu na czasową awarię naszego portalu i wobec tego - kłopoty z logowaniem się, wypełnianiem metryczek i przesyłaniem prac - przesuwamy termin końcowy nadsyłania prac w XX konkursie "Historia Bliska" do

25 czerwca 2017 roku.

Osoby, kt&o...więcej

2017-02-01
XX konkurs HISTORIA BLISKA ogłoszony!

Ogłaszamy XX konkurs HISTORIA BLISKA z serii tematycznej ...więcej

2016-11-10
Nagrody książkowe dotrą już wkrótce!

Drodzy Laureaci XIX edycji Konkursu "Historia Bliska",

ze względu na pewne trudności techniczne i logistyczne - które w tym roku prześladują nasz konkurs wyjątkowo intensywnie (może trzeba by już mówić nawet o... pechu???!!!) - nagrody książkowe dla Zespołów wyrożnianych w ten sposób - dotrą do ich szkół z pewnym opóżnieniem (w okolicach 20 list...więcej

2016-10-22
Prezentacja nagrodzonych prac w XIX Historii Bliskiej

 

Zapraszamy do oglądania prac nagrodzonych i wyróżnionych w XIX konkursie "Historia Bliska" 

http://historiabliska.pl/final.php

 

...więcej
2016-10-21
Komunikat Jury XIX edycji konkursu Historia Bliska

XIX konkurs HISTORIA BLISKA został ogłoszony przez Ośrodek KARTA w końcu stycznia 2016 – po raz już drugi w nowej formule organizacyjnej i został skierowany do młodzieży w wieku szkół ponadpodstawowych nie ty...więcej

2016-10-21
Finał XIX konkursu Historia Bliska "na żywo"

Zapraszamy do uczestniczenia w Finale konkursu "na żywo" - transmisja dzisiaj - 21 października 2016 od godziny 12.00 - link https://www.youtube.com/channel/UCp3mU1lI8sEeBe_iMVWPD0g 

...więcej
2016-10-04
Jury XIX konkursu „Historia Bliska” zakończyło pracę!

Pełny Komunikat Jury zostanie ogłoszony w czasie uroczystego finału, który odbędzie się:
21 października 2016, w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20), w godzinach 12.00-14.00.

Na finał zapraszamy (na koszt organizatorów konkursu) Zespoły, które otrzymają nagrody i wyróżnienia pieniężne, natomiast wyróżnienia książkowe zostaną wysłane pocztą po finale...więcej

2016-06-18
Zakończenie przyjmowania prac w XIX edycji konkursu "Historia Bliska"

Drodzy uczestnicy XIX edycji konkursu "Historia Bliska", informujemy, że proces przyjmowania prac zakończył się szczęśliwie i zgodnie z planowanym terminem (z uwzględnieniem rozwiązania indywdualnych problemów z uploadowaniem prac na portal).

Prac w tej edycji konkursu nadesłano 80 i obecnie rozpoczął się proces ich oceniania przez dwuetapowe Jury.

Ze względu na okres wak...więcej

2016-05-31
Przypominamy o terminie nadsyłania prac - deadline 15 czerwca!

Drodzy uczestnicy 19. edycji konkursu „Historia Bliska” – przypominamy, że 15 czerwca o północy mija termin nadsyłania prac konkursowych. Prosimy – nie zostawiajcie wysyłki na ostatnią chwilę, bo świat przedmiotów martwych i ożywianych w internecie bywa złośliwy – zdarzają się kłopoty na łączach, awarie komputera, zawieszenia, spiętrzenia, burze itp.<...więcej

2016-01-31
XIX konkurs HISTORIA BLISKA ogłoszony!

Ogłaszamy XIX konkurs HISTORIA BLISKA pod tytułem "Historia bliska nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana..."

Prosimy o lekturę Anonsu i Regulaminu, gdzie zawarte są wszystkie zasady konkursu - podkreslamy, że są nieco odmienne od zasad z poprzedniej edyc...więcej

2015-12-01
Transmisja online XVIII edycji konkursu Historia Bliska...więcej
2015-12-01
Komunikat Jury XVIII edycji konkursu „Historia Bliska”

XVIII konkurs HISTORIA BLISKA został ogłoszony przez Ośrodek KARTA w kwietniu 2015 w nowej formule organizacyjnej i został skierowany do młodzieży w wieku s...więcej

Twórca portalu   mkidn
logo
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
Partner strategiczny   mkidn
Patronat medialny tvplogotvplogo histmagdzieje.pl historykon
PROJEKT: RYSZARD KAJZER / ZERKAJ STUDIO
REALIZACJA: PAWEŁ CYLC