logo
logo
Wszystko co chcecie
wiedzieć o konkursie –
newsy, faq i inne
anons   regulamin   regulamin
2017-10-27
Komunikat Jury XX konkursu

XX konkurs HISTORIA BLISKA został ogłoszony przez Ośrodek KARTA w końcu stycznia 2017 – po raz trzeci w nowej formule organizacyjnej i został skierowany do młodzieży w wieku...więcej

2017-10-26
Transmisja online XX edycji konkursu Historia Bliska

Zapraszamy do oglądania nagrania finału XX edycji konkursu Historia Bliska: https://www.youtube.com/watch?v=YzSKixPvsXA

 

...więcej
2017-10-10
Jury XX konkursu zakończyło pracę!

Jury XX konkursu „Historia Bliska” zakończyło pracę. Pełny Komunikat Jury zostanie ogłoszony w czasie...więcej

2017-06-27
Zakończyliśmy przyjmowanie prac na XX konkurs "Historia Bliska"

Drodzy Uczestnicy XX konkursu "Historia Bliska",
w niedzielę 25 czerwca 2017, w okolicach północy zakończyliśmy przyjmowanie prac na nasz konkurs.

Oj, bywało gorąco!!! - Jak to w czerwcową, letnią już i wakacyjną noc, ale także dlatego, że... "przegrzewały się łącza". Nie tylko z powodu tegorocznych, wyjątkowych kłopotów KARTY z serwerami (za co...więcej

2017-06-13
Jeśli kłopoty z logowaniem i przesłaniem prac na HB-20 - proponujemy...

Szanowni Państwo, Drodzy Uczestnicy Konkursu,
wiemy, że ciągle niektórzy mają kłopoty z logowaniem na nasz portal i przesyłaniem prac (wraz z Metryczkami i Autoprezentacjami).
Prosimy, abyście jednak jeszcze raz spróbowali logowania i przesłania prac. Przypominamy, że teraz termin nadsyłania prac to: 25 czerwca 2017 do...więcej

2017-06-02
Uwaga! Przesuwamy termin nadsyłania prac konkursowych - 25 czerwca 2017

Drodzy Uczestnicy XX Konkursu "Historia Bliska",

ze względu na czasową awarię naszego portalu i wobec tego - kłopoty z logowaniem się, wypełnianiem metryczek i przesyłaniem prac - przesuwamy termin końcowy nadsyłania prac w XX konkursie "Historia Bliska" do

25 czerwca 2017...więcej

2017-02-10
XX konkurs HISTORIA BLISKA ogłoszony!

Ogłaszamy XX konkurs HISTORIA BLISKA z serii tematycznej...więcej

2016-11-10
Nagrody książkowe dotrą już wkrótce!

Drodzy Laureaci XIX edycji Konkursu "Historia Bliska",

ze względu na pewne trudności techniczne i logistyczne - które w tym roku prześladują nasz konkurs wyjątkowo intensywnie (może trzeba by już mówić nawet o... pechu???!!!) - nagrody książkowe dla Zespołów wyrożnianych w ten sposób - dotrą do ich szkół z pewnym opóżnieniem (w...więcej

2016-10-22
Prezentacja nagrodzonych prac w XIX Historii Bliskiej

 

Zapraszamy do oglądania prac nagrodzonych i wyróżnionych w XIX konkursie "Historia Bliska" 

http://historiabliska.pl/final.php

 

...więcej
2016-10-21
Komunikat Jury XIX edycji konkursu Historia Bliska

XIX konkurs HISTORIA BLISKA został ogłoszony przez Ośrodek KARTA w końcu stycznia 2016 – po raz już drugi w nowej formule organizacyjnej i został skierowany do młodzieży w wieku szkół ponadpodstawowych nie tylko za pośrednictwem szkół, ale także stowarzyszeń, bibliotek, muzeów, archiwów społecznych i innych organizacji oraz inicjatyw nieformalnych. Nie zmieniony pozostał podstawowy cel – badanie historii bliskiej,  będącej niejako na wyciągnięcie ręki, ale często nieznanej, zapomnianej, nieobecnej w świadomości lokalnej społeczności, stąd hasło: „Historia bliska – nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana…”

Na konkurs nadesłano 80 prac, w przeważającej liczbie multimedialnych (filmy, audycje i prezentacje). W konkursie dopuszczono legalne korzystanie z materiałów opublikowanych w internecie, pod warunkiem podawania ich źródeł i poszanowania autorstwa. Jury zauważa z satysfakcją, że autorzy zwracają większą uwagę na pochodzenie źródeł i szczegółowe podawanie ich adresów. Prace mają atrakcyjną i często wręcz profesjonalną formę; przy ich tworzeniu wykorzystywane były najnowocześniejsze narzędzia informatyczne.

Jeśli chodzi o tematykę, to uczniowie chętnie czerpią z wielkiej historii politycznej dokonującej się jednak w bliskim terenie – szczególnie z okresu II wojny światowej, która wydaje się być dla młodzieży szczególnie atrakcyjna poznawczo. Nie brakuje jednak prac odnoszących się do mikrohistorii, historii kultury, muzyki, architektury, a nawet ogrodnictwa, ale zawsze chętnie – historii pokazywanej przez konkretnych ludzi i ich doświadczenia.

 

Dwuetapowe Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

 

Nagrody I − 4200 zł dla Zespołu

 

Kamil Opas, Kamila Orłowska, Helena Wajrauch z Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I przy ZSP w Zawadzkiem, za film „Michał Ziaja (1895–1941)”, pokazujący dramatyzm losów Polaków na Śląsku, przez historię polskiego działacza, uczestnika powstań śląskich -– żołnierza Wehrmachtu, skazanego na śmierć za dezercję;  opiekun Arkadiusz Baron.

 

Grzegorz Kalina, Grzegorz Taranta, Mateusz Stepaniuk, Jakub Rybak, Mateusz Karpiuk, Natalia Mironczuk z Zespołu Szkół z d.n.j.b. im. Ziemi Orlańskiej w Orli, za film „PRL- mit bohatera”, pokazujący spór o pamięć w odniesieniu do relacji polsko-rosyjskich/radzieckich przy zmianie patrona, którym był żołnierz radziecki, który zginął w walce z Niemcami w 1944/45 na terenie wsi; opiekunowie: Elżbieta Ciulkiewicz i Dariusz Horodecki.

 

Nagrody II − 3000 zł dla Zespołu

 

Nina Augustyniak, Szymon Kochanek, Maksymilian Polis, Wiktoria Saternus z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem, za film „Śladami pracy przymusowej w Zawadzkiem w okresie II wojny światowej”, wykorzystujący różne gatunkowo źródła do  pracy badawczej uczniów; opiekun Arkadiusz Baron.

 

Rafał Kargol, Aleksandra Kraj, Zuzanna Plichta, Kacper Put z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, za film „Z husarskim skrzydłem”, opowiadający o walkach Polaków w czasie II wojny na przykładzie losów i szlaku bojowego Jana Świstaka – żołnierza 1. Dywizji Pancernej; opiekun Jacek Bartkowiak.

 

 

Nagrody III − 2100 zł dla Zespołu

 

Kuba Daniluk, Aleksander Kiewel, Monika Mielnicka z Publicznego Gimnazjum w Ciciborze Dużym, za film ,,Muzyczna zamieszka" – humorystyczny reportaż odnoszący się do historii popkultury, za umiejętne odszukanie nieoczywistej „historyczności” własnej miejscowości; opiekun Ewa Szewczyk.

 

Anna Budniak, Dominika Prokorym, Joanna Kiliszek z VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego, za prezentację „Pochód na świeżym powietrzu” –­ próbę zrozumienia, czym był PRL i próbę opisania roli mediów w tamtym społeczeństwie na podstawie analizy okoliczności pochodu 1-majowego w Białymstoku, zorganizowanego kilka dni po awarii reaktora w Czarnobylu; opiekun Piotr Liedke.

 

Wyróżnienie I – 1500 zł dla Zespołu

 

Zuzanna Gajda, Maria Walencik, Alicja Wojdyga z Gimnazjum nr 142 im. Roberta Schumana w Warszawie oraz Stowarzyszenie Obrony Pozostałości Warszawy „Kolejka Marecka”, za film „Targówek Fabryczny – historia nieoczekiwana” – za pasję szukania znaczenia i wartości miejsca, w którym się mieszka, za realizację idei „historii bliskiej” w wielkim mieście; opiekunowie Wioletta Wakuła – nauczycielka historii, wicedyrektorka Gimnazjum i Krzysztof Gajda – prezes Stowarzyszenia.

 

 

Wyróżnienie II – komplety książek o wartości 300 zł

dla instytucji sprawujących opiekę nad Zespołami

(10 Zespołów)

 

Przemysław Mroczkowski, Joanna Piotrowska, Helena Podlewska z Publicznego Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Bądkowie, za pracę „Zbyt mocno pokochała tę Małą i tę Wielką Ojczyznę, by przestać o nie walczyć…” –  historię życia Jadwigi Barthel de Weydentha; opiekun Józef Nowakowski.

 

Martyna Hendzel, Maria Hynek, Michał Żydek z Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach, za film „A potem w kraju runęło niebo... – działalność konspiracyjna kołaczycan podczas II wojny światowej”, opiekun Renata Makara.

 

Rachela Duda, Michalina Hertmanowska, Wojciech Kapusta, Katarzyna Kordylewska,  Patrycja Langner, Bartłomiej Langner z I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie, za film „Przyczynek do historii kościańskich Żydów” –  podjęcie trudnego tematu dziedzictwa pożydowskiego; opiekun Janusz Grupiński.

 

Krystian Fejkie, Katarzyna Jaklewicz, Martyna Woltmann z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie przy ZSO w Krośnie, za film „Ibi patria, ubi bene – czyli podkarpacka osobliwość w sercu polskiej historii” – pokazanie działań zbrojnych II wojny światowej, obrony Rymanowa we wrześniu 1939 roku, operacji preszowsko-dukielskiej w 1944 i powstania słowackiego; opiekun Beata Wygonik-Wronka.

 

Kamila Koperstyńska, Paweł Kusiak, Marlena Paradysz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3 Maja w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Krośnie w Krośnie, za pracę „Można zamknąć oczy na rzeczywistość, ale nie na wspomnienia” – pokazującą losy Mieczysława Zborowskiego na tle historii Krosna podczas II wojny światowej; opiekun dr Elżbieta Longosz.

 

Justyna Bednarska, Katarzyna Kubas, Angelika Pudlik z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach, za pracę „Zamek i jego Kasztelan. Proces odbudowy Królewskiego Zamku w Dobczycach” – pokazanie szczególnej roli kustosza obiektu, Władysława Kowalskiego w czasie długiej historii odbudowy Zamku; opiekun Sylwia Faracik.

 

Weronika Kowalczyk, Emilia Sędzik, Oliwia Wiktor z Gimnazjum nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Targu, za audycję radiową „Rzecznicy ludzkiej niedoli. Historia jazzu w Nowym Targu” – pokazanie, jak historia muzyki pozwala opisać przeszłość w nowy sposób; opiekun Marcin Kaleta.

 

Filip Faryna,  Mikołaj Gawor,  Adam Guza,  Jakub Osowski z Katolickiego Gimnazjum im. św. Filipa Neri w Radomiu, za film pokazujący długą i pasjonującą historię 72 Pułku Piechoty im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu; opiekun Jolanta Skuza.

 

Wiktoria Badańska, Katarzyna Perkowska, Gabriela Żynel, z Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie, za pracę „Pragnienie wolności” – próbę „odzyskania” pamięci o pradziadku – Stanisławie Puławskim – więźniu Stalinogorska; opiekun Mariusz Sokołowski.

 

Daria Heberlejn, Szymon Samulczyk, Karolina Sipak, Maciej Sionkowski, Justyna Wiercioch z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Zygmunta Działowskiego w Wąbrzeźnie, za film „Zbrodnia w Łopatkach” – pokazującego historię masowych egzekucji, dokonywanych przez paramilitarną jednostkę zwaną Selbstschutz, we wsi Łopatki na początku II wojny światowej; za próbę uchwycenia procesu, w którym wybuch wojny uruchamia nienawiść miedzy sąsiadami; opiekun Grzegorz Banaś.

 

Nagrody dla Opiekunów Zespołów

 

Arkadiusz Baron z Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I przy ZSP w Zawadzkiem – za opiekę nad Zespołem, który otrzymał I Nagrodę – 1500 zł

 

Elżbieta Ciulkiewicz i Dariusz Horodecki z Zespołu Szkół z d.n.j.b. im. Ziemi Orlańskiej w Orli– za wspólną opiekę nad Zespołem, który otrzymał I Nagrodę – 1500 zł

 

 

 

Warszawa, 21 października 2016

 

 

Jury Finałowe

 

 (-) Zbigniew Gluza

(-) Artur Jóźwik

(-) Jerzy Kochanowski

 (-) Mateusz Wierzbicki

(-) Marcin Wilkowski

 

 

 

2016-10-21
Finał XIX konkursu Historia Bliska "na żywo"

Zapraszamy do uczestniczenia w Finale konkursu "na żywo" - transmisja dzisiaj - 21 października 2016 od godziny 12.00 - link https://www.youtube.com/channel/UCp3mU1lI8sEeBe_iMVWPD0g 

...więcej
2016-10-04
Jury XIX konkursu „Historia Bliska” zakończyło pracę!

Pełny Komunikat Jury zostanie ogłoszony w czasie uroczystego finału, który odbędzie się:
21 października 2016, w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20), w godzinach 12.00-14.00.

Na finał zapraszamy (na koszt organizatorów konkursu) Zespoły, które otrzymają nagrody i wyróżnienia pieniężne, natomiast wyróżnienia książkowe zostaną...więcej

2016-06-18
Zakończenie przyjmowania prac w XIX edycji konkursu "Historia Bliska"

Drodzy uczestnicy XIX edycji konkursu "Historia Bliska", informujemy, że proces przyjmowania prac zakończył się szczęśliwie i zgodnie z planowanym terminem (z uwzględnieniem rozwiązania indywdualnych problemów z uploadowaniem prac na portal).

Prac w tej edycji konkursu nadesłano 80 i obecnie rozpoczął się proces ich oceniania przez dwuetapowe Jury.

Ze...więcej

2016-05-31
Przypominamy o terminie nadsyłania prac - deadline 15 czerwca!

Drodzy uczestnicy 19. edycji konkursu „Historia Bliska” – przypominamy, że 15 czerwca o północy mija termin nadsyłania prac konkursowych. Prosimy – nie zostawiajcie wysyłki na ostatnią chwilę, bo świat przedmiotów martwych i ożywianych w internecie bywa złośliwy – zdarzają się kłopoty na łączach, awarie komputera, zawieszenia,...więcej

2016-01-31
XIX konkurs HISTORIA BLISKA ogłoszony!

Ogłaszamy XIX konkurs HISTORIA BLISKA pod tytułem "Historia bliska nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana..."

Prosimy o lekturę Anonsu i Regulaminu, gdzie zawarte są wszystkie zasady konkursu - podkreslamy, że są nieco odmienne od zasad z...więcej

2015-12-01
Transmisja online XVIII edycji konkursu Historia Bliska...więcej
2015-12-01
Komunikat Jury XVIII edycji konkursu „Historia Bliska”

XVIII konkurs HISTORIA BLISKA został ogłoszony przez Ośrodek KARTA w kwietniu 2015 w nowej formule organizacyjnej i został skierowany do młodzieży w...więcej

Twórca portalu   mkidn
logo
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
Partner strategiczny   mkidn
Patronat medialny tvplogotvplogo histmagdzieje.pl historykon
PROJEKT: RYSZARD KAJZER / ZERKAJ STUDIO
REALIZACJA: PAWEŁ CYLC